$30/week – Planning

So we tried to plan the meals for $60 for the two of us and then eventually agreed on stuff that we’d like to eat. After buying all the food at the No Frills, our total bill came up to $58. $4 of that was for some peanut bars we bought by mistake, so for the $4, we got 4 eggs, and some tomatoes that Tina’s mom gave her.

So what did we buy?

Apples
Bananas
Broccoli
Bag of onions
Bag of potatoes
Green peppers
Almonds
Bag of rice
Bag of pasta
Chicken legs
Pork shoulder
Tomatoes
Havarti cheese
Deli chicken breast
Cracked wheat bread
Oatmeal
2 bars of Twix
5 eggs
Garlic
Ginger
Jalapenos
Yogurt
2 cans of chickpeas
1 can of kidney beans
4 cans of tuna
Lettuce

Advertisements


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s